Plakietka szczepu

Drukuj

Aby zdobyć plakietkę szczepu, należy spełnić następujące warunki:

1. Wziąć udział w co najmniej 2 imprezach szczepu (np. obóz i wigilia)

2. Odbyć służbę

Może pojawić się pytanie: czym w ogóle jest ta służba?

Hm. Emilia Kulczyk-Prus pędzi z wyjaśnieniem:
"Służba – jeden z fundamentów harcerstwa. Każdy na pewno w naszej organizacji o niej słyszał, wielu widziało jej wielkie przejawy na przestrzeni lat, m.in. odbudowę Fromborka, budowę Centrum Zdrowia Dziecka czy dróg w Bieszczadach, ale i bardziej współcześnie – pomoc w czasie pożarów i powodzi, czyszczenie przepustów na szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego, zajęcia w domach pomocy społecznej czy sprzątanie lasu… Ale też mamy świadomość, że są harcerki i harcerze, którzy nie mieli okazji jej pełnić, bo ich praca skierowana jest tylko „do wewnątrz” – chcą miło spędzać czas, dobrze się bawić… A przecież na pewno wszyscy zgadzamy się, że służba - działanie skierowane ku innym, na rzecz drugiego człowieka, grupy ludzi, środowiska - jest niezwykle pożądana w drużynie."

l23 szereg