20.01.2010

118 ciekawostek ze zbiórki o ciele :)

 1)     Obrazki zapamiętujemy 60 razy szybciej niż tekst

2)     przerażające wspomnienia mogą zostać wymazane z pamięci jedynie przez 6 godzin po wydarzeniu

3)     Powolne usuwanie plastra z bandażem jest znacznie bardziej bolesne, niż jego szybkie zdarcie. 

4)     Każda dodatkowa godzina spędzona przed telewizorem zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu

5)     Ochrona, jaką zapewnia organizmowi aktywność fizyczna jest znacznie skuteczniejsza, niż działanie leków, zaś zwykły spacer może okazać się doskonałym lekarstwem przyspieszającym walkę z przeziębieniem.

6)     Kobiety o blond włosach mają rywalizacyjne zacięcie, są bardziej agresywne i zdeterminowane niż inne kobiety

7)     Ludzie o wyglądających młodo twarzach najprawdopodobniej dożyją późniejszego wieku niż osoby, które wyglądają na starsze, niż są w rzeczywistości

8)     podczas całowania uwalniają się bowiem endorfiny odpowiedzialne za poczucie dobrostanu co poprawia dobry humor

9)     właściciele psów są bardziej aktywni fizycznie, niż stali bywalcy siłowni. 

10)   osoby samotne wykazują tendencję do dzielenia swej samotności z innymi osobami w podobnej sytuacji- samotność jest zaraźliwa

11)    Kulturystom rośnie biust

12)   dieta bogata w owoce i warzywa zwiększa atrakcyjność w oczach płci przeciwnej.

13)   Przeciętna kobieta codziennie smaruje się 515 chemikaliami

14)   kobiety płaczą częściej, dłużej i bardziej dramatycznie, niż mężczyźni.

15)   Zdobycie pieniędzy lub możliwość ich zdobycia pobudza do działania mózg.

16)   Czynniki genetyczne oraz płeć częściowo warunkują umiejętność prowadzenia samochodu

17)   kobiety, które są niższe i cięższe, mają więcej dzieci niż szczuplejsze i wyższe.

18)   Aborygen sprzed 20 000 lat mógłby pokonać najszybszego człowieka świata Usaina Bolta w biegu na 100 lub 200 m, gdyby używał lekkoatletycznych kolców i pobiegł na współczesnej, tartanowej bieżni. 

19)   Rekord biegów 42 km/h Usain Bolt

20)  Rodzaj zjadanego pokarmu może w bardzo dużym stopniu wpływać na obecność we krwi ważnych dla zasypiania hormonów

21)   Picie zielonej lub czarnej herbaty przed snem może skutecznie chronić przed koszmarami sennymi. 

22)  Panowie, którzy palą papierosy, mają wysokie ciśnienie i podwyższony poziom cholesterolu żyją średnio o dziesięć lat krócej

23)  Kobiety ujawniają tajemnice średnio po 47 godzinach

24)  Gdyby trwale udało obniżyć się temperaturę ludzkiego ciała o 2 stopnie C.- żylibyśmy dwa razy dłużej. 

25)  Człowiek wykorzystuje jedynie ułamek możliwości ciągle rozwijającego się mózgu. Najprawdopodobniej gdyby wykorzystywał więcej jego możliwości, byłby w stanie zarządzać gospodarką hormonalną swojego ciała- kontrolować swój wzrost, umięśnienie czy nawet odcień skóry- tylko za pomocą myśli. 

26)  Człowiek posiada możliwość komunikowania się z innymi za pomocą myśli, oraz zbiorowego myślenia. Mamy jednak za mało rozwinięte mózgi, aby czynić to świadomie. Ile razy zdarzyło ci się "czuć na sobie" wzrok kogoś, kto siedzi za twoimi plecami..? 

27)  Każda żywa komórka w twoim ciele ma zapisany kod autodestrukcji, gdyby biologom udało się go zatrzymać / usunąć, żylibyśmy wiecznie, non stop rozwijając się. 

28)   Impulsy nerwowe wędrują z i do mózgu z prędkością 170 mil/h (273.5 km/h). Z taką prędkością wędruje np. bodziec bólowy z dużego palca stopy.

29)  Mózg pracuje na energii równej zasilaniu 10 watowej żarówki.

30)  Ludzka komórka nerwowa potrafi pomieścić 5 razy tyle informacji co Encyklopedia Britannica. Naukowcy nie doszli jeszcze do porozumienia w tej sprawie, lecz i tak gdy przeliczają neuronalną pamięć biochemiczną na elektroniczną, wychodzi im od 3 do 1000 terabajtów.

31)   Mózg zużywa 20% tlenu dostarczanego przez układ krwionośny. Czyni to go niezwykle delikatnym jeśli chodzi o tego tlenu deprywację. Taki "chciwy" a zajmuje tylko 2% masy ciała.

32)  Mózg jest najbardziej aktywny gdy śpimy, nie podczas dnia. Jak widać przetwarzanie zmysłowych informacji i kompilacja otaczającego nas świata jest mniej dla niego absorbująca niż śnienie.

33)  Im wyższy poziom inteligencji, tym więcej człowiek śni. Może to być spowodowane lepszym rozwinięciem układu nerwowego, a co za tym idzie lepszą pamięcią i wyobraźnią.

34)  Średnio sny trwają 2-3 sekundy.

35)  Neurony rosną nam przez całe życie. Do niedawna twierdzono, że tak nie jest - mówiło się o bujnym rozroście we wczesnym dzieciństwie, a później już z górki.

36)  Zależnie od typu neuronu, informacja podróżuje po nim z różną prędkością. Są drogi błotniste i wiejskie - 0,5 m/s Jak i osmiopasmówki - 120 m/s.

37)  Mózg sam w sobie nie czuje bólu. Ból głowy to ucisk na tkanki go otaczające.

38)  80% ludzkiego mózgu to woda. Mózg który czasami przewija się w różnorakich filmach, nie jest więc taki “stały”. To raczej wodnista, różowa, galaretowata papka. 

39)  Zarost na twarzy rośnie szybciej niż na reszcie ciała. Gdyby typowy mężczyzna nigdy się nie golił, jego broda była by długa na 30 stóp (ok. 9m).

40)  Każdego dnia człowiek traci 60-100 mieszków włosowych. Liczba ta zależy od płci, choroby, pory roku, zażytych leków…

41)   Włos kobiecy ma o połowę mniejszą średnicę niźli włos samca. To czyni włosy mężczyzn silniejszymi.

42)  Ludzki włos może utrzymać obciążenie 100 gramów.

43)  Najszybciej rosnący paznokieć to ten od środkowego palca dominującej ręki. Wiąże się to z długością palca - im krótszy, tym wolniej na nim rośnie paznokieć.

44)  Mamy tyle samo włosów na ciele co szympansy. Nasze są jednak za małe i zbyt jasne by były tak widoczne jak u naszych drzewnych kuzynów.

45)  Blondyni i blondynki mają więcej włosów. Średnio posiadamy 100.000 cebulek włosowych. Blondyni posiadają ich 146.000, bruneci 110.000, szatyni 100.000 a rudzi 80.000.

46)  Paznokcie u rąk rosną 4 razy szybciej niż te u stóp.

47)  Długość życia ludzkiego włosa to okres od 3 do 7 lat.

48)  Musisz stracić ponad 50% mieszków włosowych, by ktoś mógł zauważyć, że łysiejesz.

49)  Ludzki włos jest niezniszczalny. Oczywiście jest podatny na spalenie, lecz nie groźna mu jakakolwiek zmiana temperatury, zmiana klimatu, woda, czy inne naturalne siły. Jest on też odporny na wiele kwasów czy substancji korodujących. Nie dziwota, że tak często i gęsto zapychają wszelakie umywalki i brodziki.

50)  Dzieci zawsze rodzą się niebieskookie. Dopiero później melanina w ich oczach nabiera różnorakich kolorów pod wpływem światła.

51)   Każdy człowiek spędził pół godziny swojego życia jako jedna komórka.

52)  Po dużym posiłku gorzej słyszymy.

53)  Tylko jedna trzecia ludzkości posiada idealny wzrok - reszta ma mniejsze bądź większe odchylenia od normy.

54)  Jeśli ślina nie czegoś nie rozkłada, nie możesz tego posmakować.

55)  Kobiety mają o wiele lepszy węch niźli faceci. 2% populacji Ziemi w ogóle nie ma węchu.

56)  Możemy nosem zapamiętać 50.000 różnych zapachów.

57)  Nawet najcichsze nieoczekiwane dźwięki zmieniają szerokość źrenicy oka - dlatego zegarmistrze czy chirurdzy wolą pracować albo przy znanej sobie muzyce albo w zupełnej ciszy.

58)  Im zimniej w pokoju w którym śpisz, tym większa szansa, że przyśnią Ci się koszmary.

59)  Twoje ciało wytwarza tyle ciepła, by w 30 minut zagotować 2 litry wody.

60)  Niemożliwe jest pogilgotanie samego siebie.  Mózg wykrywa ruch ręki i ogólnie samo zamierzenie i blokuje ten rodzaj reakcji na dotyk.

61)   Ludzie jako jedyni w świecie zwierząt potrafią płakać, gdy chodzi o emocje. Żadna małpa nie zapłacze dlatego, że ktoś ją rzucił czy miała zły dzień.

62)  Praworęczni żyją średnio o 9 lat dłużej niż leworęczni. Nie ma to jednak podłoża genetycznego. Większość urządzeń jest skonstruowana dla praworęcznych, więc ci “inni” mają po prostu kłopoty z użytkowaniem różnorakich mechanizmów. Stąd setki wypadków i zaniżenie średniej."

63)  Serce posiada siłę do wyrzucenia strumienia krwi na wysokość dwóch metrów w powietrze.

64)  Paznokcie u rąk rosną z prędkością około milimetra na miesiąc, to jest cztery razy szybciej niż paznokcie u nóg. 

65)  Każdy z nas ma około 120.000 włosów na głowie i około 20.000 na pozostałej powierzchni ciała.

66)  Zdrowy człowiek traci pomiędzy 40 a 120 włosów dziennie.

67)  Nasze włosy na głowie rosną w tempie około 1¼ centymetra na miesiąc. Znany jest przypadek włosów dorastających do 14,5 metra długości.

68)  Kichnięcie może spowodować wyrzucenie z nosa cząstek z prędkością 167 kilometrów na godzinę.

69)  Komórki wyścielające jelito żyją tylko trzy dni, podczas gdy neurony mózgu mogą przetrwać przez całe życie człowieka.

70)  Powierzchnia ciała dorosłego człowieka wynosi około dwa metry kwadratowe, podczas gdy objętość zaledwie 0,06 metra sześciennego.

71)   Teoretycznie moglibyśmy zwalczyć wirusa HIV przez ogrzanie ludzkiego ciała do 57 stopni Celsjusza, jednak zabieg ten okazuje się bezcelowy w kontekście najwyższej temperatury, jaką możemy wytrzymać; białka komórkowe ulegają denaturacji w zaledwie 43-44 stopniach Celsjusza.

72)  Stosunek wieku umysłowego do wieku osobniczego nazwany został "Ilorazem inteligencji".

73)  Szkielet człowieka składa się zazwyczaj z 206 kości. 

74)  W ciągu roku każdy człowiek traci przeciętnie 4 kg martwego naskórka i 30 000 włosów. 

75)  Około 5% ludzi ma 13 par żeber zamiast pospolitej liczby 12 par. 

76)  Przeciętna liczba komórek mózgu człowieka wynosi 15 miliardów. 

77)  Osób leworęcznych jest w populacji ludzkiej około 11%. Jest ich więcej wśród mężczyzn (12,6%), niż wśród kobiet (9,6%). Słynni mańkuci to: Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Charlie Chaplin, Paul McCartney. 

78)  U człowieka cała objętość jego krwi (4,5 - 5 litrów) przechodzi przez nerki w ciągu 5 minut. 

79)  U człowieka w prawej półkuli mózgu mieszczą się takie funkcje jak wyobraźnia przestrzenna, postrzeganie całościowe, myślenie abstrakcyjne, zdolności do syntez i muzykalność.

80)  U człowieka w lewej półkuli mózgu mieszczą się takie funkcje jak zdolność mowy (zazwyczaj), postrzeganie szczegółów, zdolność do analiz i praktyczność.

81)   Przewaga którejś z półkul mózgu zaznacza się silniej u mężczyzn niż u kobiet. 

82)  Grupa krwi 0 jest najpospolitsza na świcie. Ma ją 46% ludzi. Najrzadsza jest grupa AB, która cechuje tylko 14% mieszkańców naszego globu. 

83)  Homoseksualne kobiety stanowią ok. 2% populacji kobiet. Homoseksualni mężczyźni to około 6% populacji mężczyzn. Wśród słynnych ludzi homoseksualistami byli: Safona, Platon, Leonardo da Vinci, Marcel Proust, Oskar Wilde i Piotr Czajkowski. 

84)  Mózg waży tylko 2% masy ciała, a otrzymuje aż 30% krwi. 

85)  U ludzi praworęcznych w 96% przypadków ośrodek mowy mieści się w lewej półkuli mózgu, a w 4% w prawej. Ludzie leworęczni mają ośrodek mowy w lewej półkuli w 66% przypadków, w prawej - w 17% przypadków, a w pozostałych 17% reprezentowany jest on obupółkulowo. 

86)  W ciele człowieka znajduje się 640 mięśni, z czego około 600 to mięśnie zależne od woli. 

87)  Na 100 dziewczynek rodzi się 106 chłopców. 

88)  Ludzie leworęczni trochę częściej niż praworęczni zapadają na choroby psychiczne, ale są średnio bardziej twórczy. 

89)  Bliźniaki rodzą się średnio raz na 90 porodów.

90)  Włosy człowieka rosną z prędkością 0,35 mm na dzień. W przeciągu miesiąca przyrastają więc o ok. 1 cm. 

91)   Wśród mężczyzn białej rasy daltoniści stanowią 8%, a w przypadku mężczyzn rasy czarnej - tylko 3%. 

92)  Bliźnięta syjamskie (zroślaki) przychodzą na świat średnio raz na 100 000 porodów. 

93)  Serce noworodka bije z częstością 120 uderzeń na minutę, serce człowieka dorosłego - tylko 70 uderzeń na minutę. 

94)  Podczas mrugania powieki zwilżają powierzchnię oka oczyszczając ją z kurzu i zarazków. Człowiek mruga średnio 1-2 razy co 10 sekund, a każde mrugnięcie trwa około 1/3 sekundy. Oznacza to, że w ciągu 12-godzinnego dnia mrugamy łącznie około 25 minut.

95)  Noworodki mrugają znacznie rzadziej - 1-4 razy na minutę. Liczba ta zwiększa się około 6-go miesiąca życia. 

96)  Łzy pojawiają się około 2-go miesiąca życia. 

97)  Młody człowiek w pierwszych dniach swego życia nie potrafi skupić wzroku na przedmiotach oddalonych bardziej niż 18-25 cm, ponieważ nie potrafi w pełni panować nad mięśniami oka i soczewką. Obserwując niemowlę odnosimy wrażenie jakby błądziło wzrokiem w przestrzeni. Jeśli umieścimy jednak w pobliżu oczu dziecka jakiś przedmiot - chętnie skupi na nim wzrok. Największym zainteresowaniem noworodków cieszą się przedmioty o skomplikowanych kształtach i wzorach, np. dziecko bardziej zainteresuje się ubraną w sukienkę lalką niż kolorową grzechotką. 

98)  W pierwszych tygodniach życia dziecko bacznie przygląda się twarzom, które widzi przed swymi oczami. Początkowo dzieci reagują na każdy obrazek z włosami, oczami, ustami i brodą, nawet jeśli nie stanowią one logicznej całości. Od około piątego tygodnia życia w centrum zainteresowania znajduje się ludzka twarz. Zainteresowanie takie utrzymuje się przez kilka miesięcy, aż niemowlę zaczną interesować przedmioty o określonych kształtach i kolorach. 

99)  Wysoka krótkowzroczność występuje niemal dwukrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. 

100) Jedzenie marchwi poprawia widzenie w ciemności, co jest zasługą pobudzającego wpływu witaminy

101)  Jedzenie warzyw, a w szczególności kapusty, dzięki zawartych w nich witaminach pomaga zapobiegać chorobom oczu. 

102) Noworodek posiada 350 kości (o 144 więcej niż dorosły człowiek). 

103)1 kg pokarmu spożywanego pokarmu zawiera 10^2 (100) bakterii.

104)Pojemność płuc sportowców wynosi ok. 7 l. Gdy pospolita objętość to 5 l

105)W ciele człowieka występuje ok. 200 różnych typów komórek; 

106)Największym mięśniem jest mięsień pośladkowy; 

107)Najkrótszy mięsień człowieka ma 1,3 mm. Jest to mięsień poruszający strzemiączko w uchu; 

108)W trakcie marszu posługujemy się ok. 200 różnymi mięśniami; 

109)Płuca nienarodzonego dziecka są wypełnione płynem. Zaraz po urodzeniu dziecko wykonuje pierwszy oddech, czemu może towarzyszyć głośny płacz

110)  W obu płucach znajduje się ponad 600 milionów pęcherzyków płucnych, a ich powierzchnia wynosi łącznie ok. 90 m2, czyli mniej więcej równa powierzchni kortu tenisowego; 

111)  W ciągu całego życia wykonujemy ponad 500 milionów oddechów; 

112) W trakcie kichania powietrze jest wyrzucane z nosa z prędkością ok. 160 km/h; 

113) Serce kurczy się w ciągu dnia ok 100 tys. razy;

114) Serce przepompowuje dziennie ok. 7 tys. litrów krwi; 

115) Średnia prędkość przepływu krwi w żyłach głównych w pobliżu serca wynosi ok. 40 cm na sekundę

116) Układ nerwowy człowieka zbudowany jest z ponad 30 mld komórek; 

117) Przeciętny ciężar mózgowia człowieka wynosi ok. 1400 g; 

118) Długość rdzenia kręgowego wynosi ok. 50 cm; 17.06.2009

Zbiórka podsumowywujšca

Podczas zbiórki zdobywaliœmy zdjęcia z których na końcu zrobiliœmy antyramę drużyny do powieszenia w hufcu, którš już niedługo będziecie mogli podziwiać. Wybraliœmy naj... harcerzy w tym roku harcerskim, a oprócz tego bawiliœmy się w krzesełka- kiedy Asia zadawała nam pytania dotyczšce drużyny, muszilismy zajšć to oznaczšjšce "prawdę" albo "fałsz". Okazało się, że nie znaliœmy wszystkich odpowiedzi! Trzeba to nadrobić w nowym roku... :)


10.06.2009

Zbiórki zastępów

Asia czuwała nad zasadami fair play podczas gry w bingo i nie tylko :)


03.06.2009

Bawiliœmy się w sapera zmieniajšc jego zasady, œpiewajšce fortepiany... Druhna opowiedziała o katastrofie œwiata i możliwoœci uratowania się tylko 6 osób. Robiliœmy reklamy naszych zastępów, największe szczęœcie miały te 5 osobowe, bo miały jedno miejsce wolne! Mianowani zostali nowi podzastepowi w zastepach męskich- Sebastian w ten TEGESach i Kamil M. w TEGESach. Dostaliœmy też łatwe zadanie międzyzbiórkowe- napisać maila do Asi. :) Po zbiórce odbyło się zebranie o obozie dla rodziców.

 


27.05.09

 

7 cudów swiata (Pyrzan,Kuba i Kuba, Kamil P., Damian, Mateusz, Gosia, Daria, Ada)

Już wiemy, że cudów swiata mamy nie 7, a wiele. Sa te starożytne, najbardziej znane, sredniowieczne no i współczesne. Ponad to wymyslilismy inne zastasowania zabytków np Latarnia na Faros- aby mieć cień, aby starsi panowie mogli się w samotnosci bawić swiatełkami wcielajšc się w adwokata diabła. Podczas zbiórki zdobywaliœmy klocki lego, aby na koniec pokazać œwiatu naszego autorstwa cud architektury nowoczesnej. ;)


20.05.09

Zbiórka Dziewczyn- wyjscie na basen (Daria, Ula, Gosia, Damian, Andrzej)

Jechalismy, aż trzema tramwajami aby dostać się na basen WSI na u. Rzgowskiej. Bawilismy się swietnie smigajac na zjeżdżalni albo próbujac pokonać nurt sztucznej rzeki. :)


13.05.09

Zbiórki Zastępów (ten TEGES 15:30 Damian, Szymon; Dziewczyny 16:30 Daria, Gosia, Justyna i koleżanka, Daria).

Andrzej zaproponował swawole na placu zabaw natomiast dziewczyny zbiórkę o zmysłach.


06.05.2009

Asia z Andrzejem poprowadzili Monopol. Szanse zawierały jednak zadania do zrobienia... skšd oni biorš takie zabawne pomysły? :)


22.04.2009

Grę "na ratunek księżniczce Leii" podczas, której kšzdy miał swojš wizytówkę z gwiezdnym imieniem. :) Mogliœmy dzisiaj powalczyć na miecze, zagrać w "jakiej to melodii", uwolnić się z labiryntu pełnym nieprzyjaznych kosmitów oraz sprawdzić swoje umiejętnoœci artystyczne próbujšc naœladować Yogę. :)


15.04.2009

Dzisiaj były konultacje. Niektórzy rozpisali nowe próby na sprawnoœci i próby inni mieli okazję je zamknšć. Przy okazji w harcówce znalazło się kilka zapomnianych rzeczy... :)


08.04.2009

Zaczęliœmy od wędrówki na górkę w parku, gdzie przecišgalismy linę do której były przyczepione fragmenty przysłów o wioœnie. Zaszyfrowane przez nas mielismy nadać innemu zastępowi. "Kwiecień plecień, bo przeplata. Trochę zimy, trochę lata". Pogoda niestety się popsuła więc wróciliœmy do harcówki gdzie odgadywaliœmy kim sš wybrane osoby zadajšc pytania, na które mogły odpowiadać tylko "tak" i "nie".


01.04.2009

Zbiórki zastępów

Dziewczyny poprowadziły zbiórkę o Filmie. Aby zdobyć kod do scenariusza musiały wykazać się sporš wiedzš o aktorach i muzyce. Ponadto były tez kalambury i raz, dwa, trzy aktor patrzy. :) 

Natomiast Panowie urzšdzili turniej Piłki Nożnej. :)


25.03.2009

Poznaliœmy Konrada "Banana", który jest w Ochotniczej Straży Pożarnej w Piotrkowie. :) Pokazał nam jak zachowac się w razie pożaru, jak posługiwać się gaœnicš, kocem gaœniczym i jak przenosić rannych. Oprócz tego graliœmy też w pożarnicze memory. Po powrocie do harcówki zagraliœmy w spiewajšce fortepiany i zdobylismy sprawnoœci strażaków i œpiewaków! :) A po zbiórce Kowlak poprowadził zebranie dla rodziców dotyczšce 1 %.


11.03.2009

Skuteczne zapamiętywanie

Ta zbiórka wymagała dobrej pamięci. Zaczęła się niewinnie od szybkiego spostrzegania wyrazów, które Druhna szybko zasłaniała. W tych miejscach schowane były różne figury geometryczne. Każdy zastep przykeił je na kartkę, a potem próbował odtworzyć obraz innego zastepu. Trudnoœć polegała na tym, że tylko jedna osoba z zastepu patrzyła na niego i miała wytłumaczyć reszcie jak on wyglšda bez pokazywania. Potem róznymi metodami próbowalismy zapamiętać największe miasta  jeziora, najwyższe góry Polski i epoki literackie, aby wykazać się podczas Quizu.


25.02.2009

Œwiatło- Cień

Tym razem sami zrobiliœmy gawędę scenkami w teatrze cieni "Jak powstało œwiatło". Zmierzyliœmy się w wymyœlaniu piosenek ze słowem cień i œwiatło oraz w kalamburach (z wykorzystaniem tylko cienia) np. Ola za przeœcieradłem pokazywała nam przedmiot, a my mieliœmy zgadnšć co to takiego.... Nauczylismy się piosenki "Biec pod słońce" oraz narysowaliœmy swoje porterty, które zawisły w harcówce.


18.02.2009

Zrobilismy kartki z okazji Dnia Myœli Braterskiej, które damy innym drużynom na nocowaniu juz w ten weekend! Bralismy tez udział w kokursie pomysłów na œwietowanie DMB i napisaliœmy listy do samych siebie. A po zbiórce urzšdzilismy bitwę œnieżnš! :)


11.02.2009

Dzisiaj wyszliœmy na œciankę wspinaczkowš w manufakturze! Wcale nie było tak łatwo wejœć, niewielu to sie udało, a ze œcianki trzeba było œcišgnšć obrazki ważnych postaci dla skautingu i je nazwać. Jednak aby trafić do centrum wspinaczki szukaliœmy kopert w maufakturze, gdzie kryły się popowiedzi, gdzie szukać następnej...


21.01.2009

Odwiedziliœmy kraj kwitnšcej wiœni- Japonię. Niestety bilety lotnicze były trochę za drogie, ale wystarczyła wyobraŸnia i ciepło bijšce od kaloryferów, aby wczuć się w klimat. Przeprowadzilismy ankietę wœród mieszkańców z czym kojaży im się Japonia i większoœć odpowiedzi zgłębiliœmy na zbiórce. Zaczęlismy od głuchego telefonu z japońskimi słowami. Cing Ciong Majtki Wsiškł. Najfajniejsze jednak były wyœcigi w jedzeniu japońskich potraw pałeczkami. Nie pobiło tego nawet oglšdanie fragmentu fimu "Gejsza", gry ani zapisanie imion i zazw zastepów Japońskimi literami...


14.01.2009

Tego dnia wyszliœmy na łyżwy. Harcerze mieli okazję nauczyc się samodzielnoœci. Każdy wzi±ł ze sobę legitymację oraz pieni±dze. Bawili¶my się razem z Karolin± Brzezińsk± bardzo dobrze, a w drodze powrotnej zrobili¶my wojnę na ¶nieżki. :)


26.11.07

Ta zbiórka dotyczyła alfabetu. Zostali¶my podzieleni na 4 grupy. Naszym zadaniem było m.in. wymy¶lenie rzeczy dotycz±cych pewnych osób pomieszczeń itp. (np. rzecz znajduj±ca się w łazience na J ;P), wyszukanie wyrazów zwi±zanych z harcerstwem na każd± literę alfabetu, a także napisanie wyrazów, tak aby pierwsz± i ostatni± liter± były: H i Z, A i R, R i E, C i C, E i R, R i A oraz Z i H. Grali¶my też w Scrabble. Jednym z zadań było także napisanie historyjki, w której będzie jak najwięcej wyrazów na literę R. A oto wyniki:Grupa z Andrzejem:„Rower rowerowa rowerowym rowerem roluj±c rozbrykanym rowerzystom. Rozjechał rodzinę Rowerów: Rower, Rowerkę i Rowera. Rozpłaszczył robaka rozgl±daj±cego się za rolnikiem. Rolnictwo rol± rozbrajaj±c± jest. R±bn±ł rower w ramę rury.” Grupa z Kub± i Danielem:„Rower ruszał rowerowo z Robertem na ramie robi±c ruchliwe ruchy, ruszaj±c ram± z rikszy i rozwalił się w rowie z Robciem rozjeżdżaj±c robaki rż±ce sykliwym rykiem z Rumunii.” Grupa z Kasi± i Ol±:„Rozrzutny Romek rowerował rowerem do Radomia. Rozbił ramę przy rowie. Rana na ramieniu ropiała. Ruszył do Reni na racuchy i po ratunek. Renia rapowała i się z ran± rozprawiła. Razem ruszyli robić rosół.” Grupa z Ul±:„Robert robił rower z rysunkiem rysowanej ryby. Ryba robiła różne rzeczy. Róże rozkwitały przed rowerem. W rowie rósł rumianek. Robert rysował różne rodzynki na równej ramie rowerem. Radek, Romek, Renata, Romeo, Richard, to rodzina roku.” ;-)

 


 

21.11.07

Przygotowanie do bzzzyka :)

 


 

14.11.07

Zbiórki zastępów :)

07.11.07

Ta zbiórka była o [tygodniowo spóźnionym] Halloween. Tym razem nie prowadziła jej Motyl, lecz druhna Sylwia, znana również jako Renata Beger J Co robili¶my? Wymy¶lali¶my straszn± historię [o trampkach z Tajwanu na Marsie :P], grali¶my w grę planszow± – i to wła¶nie był ‘gwóźdź wieczoru’! Grali¶my zastępami. Kiedy weszli¶my na pole z dyni±, miotł± i kapeluszem czarownicy, duchem b±dź ko¶ciotrupem, musieli¶my wykonać jakie¶ zadanie. M.in. jedzenie jabłek wisz±cych na nitkach, projektowanie halloweenowej kartki. Było też takie zadanie [bardzo smaczneJ], w którym jedna osoba z zastępu miała zawi±zane oczy, a druga musiała j± tak naprowadzać [samym głosem!], aby zebrała jak najwięcej cukierków leż±cych na ziemi. Wygrał to zastęp II.:) Nie obyło się bez teorii – Sylwia zaczęła zadawać nam pytania. Na szczę¶cie nie były one przerażaj±co trudne.:) Cała zbiórka była super, a za tydzień kolejna zbiórka zastępów!:)


 

29.10.07

W tym tygodniu zbiórka była… Zmysłowa! DosłownieJ Czyli rozwijali¶my swoje zmysły smaku, węchu, dotyku, słuchu i wzroku. Musieli¶my np. zje¶ć krewetki w panierce, zareklamować perfumy, rozpoznać aromaty po zapachu oczywi¶cieJ Mieli¶my też okazję usłyszeć odgłosy zwierz±t, ale chyba żaden zastęp nie zgadł chociażby 50% z nich ;P A je¶li zgadł, to gratulujęJ Na koniec Motyl pokazała nam parę złudzeń optycznychJ Było naprawdę bardzo fajnieJ Za tydzień niestety nie ma zbiórki zastępu, jest ona za 2 tygodnie. Ale na przyszłotygodniowej zbiórki drużyny też na pewno będzie ¶wietnie i egzotycznie!:)

Aha, i taka moja mała dygresja – dzisiejszy opis ani nie leży, ani nie stoi, lecz lata (jak Motyl? o.O J)


22.10.07

 

 

No i kolejna zbiórka za nami :) Tym razem Motyl była klientem, a każdy z zastępów musiał przygotować dla niej 25 kart. 20% z nich miały być z okazji Dnia Rolnika, 20% z gratulacjami zdanego egzaminu, 20% kart ¶lubnych, 20% noworocznych. Przy ostatnich 20% mogli¶my się wykazać nasz± własn± inwencj± twórcz±, mianowicie musieli¶my wymy¶lić kartę z okazji jakiego¶ ¶więta, ale… ¶więto nie mogło istnieć! Na karcie musiał znaleźć się obrazek, rymowane życzenia oraz logo firmy. Która firma wygrała? Tego dowiemy się już w ¶rodę! Trzymam kciuki za wszystkie zastępy.

 

 


 

10.10.07

Zbiórki zastępów :) 

 


 

03.10.07

 

Zbiórka w dniu dzisiejszym opowiadała o tradycyjnych zabawach z różnych krajów ¶wiata. Gra terenowa była ¶wietna J Niestety, żaden zastęp nie zaliczył wszystkich placówek. A jakie placówki były?

~ malezjańska gra w kamyki, któr± prowadziła Motyl

~ rzucanie ko¶ćmi. Gra z Mongolii prowadzona przez gosiUlę J

~ karciana gra ‘Jungle Speed’, w któr± mogli¶my grać u Madzi. No, widocznie Madzia dobrze zna kulturę Czech J

~ przydało się też trochę ruchu ;) Sylwia nauczyła nas tańczyć walca wiedeńskiego

~ druh Cień vel. Batman też nie pozwolił lenić się naszym mię¶niom. To wła¶nie on uczył nas strzelać z łuku J A jak się dowiedzieli¶my, ta dyscyplina pochodzi z Indii

~ gra w pieńki ze Słowacji. Nie było to rzucanie w pieńki, lecz w kartonowe pudła, nie było drewnianych pieńków, ale były denka od menażek J Placówkę prowadził go¶cinnie Filip

~ portugalskiej sztuki plecienia bransoletek z muliny nauczyła nas druhna Ola J

~ w baseball – albo w palanta, jak kto woli – mogli¶my zagrać u Banana lub Konrada – też jak kto woli :P

~ placówkę o pi¶mie prowadził niejaki Marcin J

Jak sami zauważyli¶cie, sporo osób go¶cinnie przyszło na nasz± zbiórkę. I oczywi¶cie im bardzo za to dziękujemy J A już za tydzień pierwsza zbiórka zastępów! Na pewno będzie wspaniale J A po niej noc filmowa drużyny J

 


 

26.09.07

 

Dzisiejsza zbiórka była o [jak to nazwał Andrzej] w±tku ekonomicznym.

Na pocz±tku każdy zastęp musiał wybrać parę rzeczy do zrobienia.

Zadania były przeróżne. Biegali¶my od przechodnia do przechodnia prosz±c o podpis na petycji, tworzyli¶my z kolorowych drutów >|< [dziwne, że to akurat był motyl, nie ?], ‘rzeźbili¶my’ z papieru, układali¶my opowiadanie i robili¶my jeszcze wiele więcej ciekawych rzeczy J

Następnie, każdy zastęp ‘tworzył’ własn± firmę, do której mógł kupić:

- komputery [sprzedawała je Kasia Małecka]

- siedzibę [u Daniela Pyrzanowskiego]

- czas na antenie radia [u Madzi Obł±k]

- bilbord w centrum miasta [u Oli Kusiak]

- zgodę na prowadzenie firmy [u Sylwii Hamny]

- oraz

Wcze¶niej Magda rozdała każdemu zastępowi materiały, z których miał wykonać jakie¶ rzeczy na sprzedaż. Musieli¶my także zareklamować nasze przedsiębiorstwo.

Zbiórka była bardzo hm… INTERESUJĄCA J Nie zapominajmy, że do naszej drużyny doł±czyli nowi harcerze, którzy również dobrze bawili się na zbiórce ! J

 


11.06.07

 

 


W ramie zbiórki pojechali¶my do kina na "Piratów z Karaibów" trzeci± czę¶ć. Film był najdłuższy z całej serii "Piratów", ale wszystkim się podobał. W drodze powrotnej w tramwaju wszyscy wymieniali się uwagami na temat filmu. Jak zawsze było wesoło!04.06.07


Zbiórka była o teatrze. Na pocz±tku bawili¶my się w przekazywanie niewidzialnych przedmiotów np. słodkiego pieska, gor±cej i ciężkiej kuli itp. Potem każdy zastęp robił krótki teatrzyk z przedmiotów, które miał pod ręk±. Następnie Kasia opowiedziała nam trochę o teatrze, a później rozdała krzyżówki. Na podstawie jej opowiadania mieli¶my je rozwi±zać. Po tym zadaniu rozdzielili¶my się na dwie grupy aby zagrać w grę. Gra polegała na tym aby w kole każdy z uczestników rzucił kostk±. Kiedy wypadła 6 trzeba było założyć szybko czapkę, szalik i rękawiczki i zje¶ć widelcem i nożem czekoladę. Ta zabawa miała na pokazać jak szybko ubieraj± się aktorzy za kulisami. Zbiórka była cudowna!

28.05.07

Kolejna zbiórka przygotowawcza do biegu. Tak jak poprzednio rozdzielili¶my się na grupy. Doskonalić pionierkę (stawianie namiotu i wi±zanie węzłów) mogli¶my u dh Cienia. Struktur± i symbolik± zajęła się Kasia. Z ł±czno¶ci szkoliła nas Magda. Można też było powtórzyć samarytankę. Po takim szkoleniu każdy musi zdać bieg celuj±co! Ci, którzy nie byli na szkoleniu lub nie uważali mogli powtórzyć wszystko w hufcu przed biegiem!


21.05.07

Na zbiórce przygotowywali¶my się do biegu harcerskiego. Rozdzielili¶my się na trzy grupy: na pierwsz± belkę, na drug± belkę i na pierwsz± krokiewkę. Były cztery placówki. Na pierwszej u Marleny była historia. Na drugiej u Kuby uczyli¶my się WOS-u, na trzeciej u dh. Motyl doskonalili¶my terenoznawstwo, a na czwartej u Kasi musztrę. Odwiedził nas też dh. Cień, który pomagał w terenoznawstwie. Zbiórka była udana jak każda!

 


 

 

07.05.07


Zbiórka była o grach i zabawach z różnych krajów. Były 3 placówki. Na placówce dh. Motyl grali¶my w japońsk± grę trochę podobn± do szachów i mongolskie ko¶ci. U Magdy były bule - gra francuska, która polegała na tym, że trzeba było rzucać trzema ciężkimi kulami i dorzucić jak najbliżej małej, czerwonej kulki. U Kasi można było zagrać w domino i w Scrabble - gry greckie. Na każdej placówce dostawali¶my za wygran± flagę państwa z którego pochodziła gra. Pod koniec zbiórki podliczali¶my nasze flagi - najwięcej miała Asia i Kuba. Zbiórka była fantastyczna!!


23.04.07


Zbiórka była po¶więcona jedzeniu, więc każdy przyniósł co¶ ze sob±. Najpierw każdy z zastępów wymy¶lał 6 pytań zwi±zanych z jedzeniem i zadawał je innym zastępom. Potem dostali¶my 3 zupki z proszku i musieli¶my je doprawić przyprawami.
Następnie rozpoznawali¶my po dotyku, smaku i węchu jedzenie, widelce, łyżeczki itd. A później każdy zastęp robił jakie¶ smakołyki z jedzenia które przyniósł. Zastęp I zrobił koreczki, krakersy z serkiem i kukurydzę z tuńczykiem. Zastęp II zrobił sałatkę warzywn± i pastę jajeczn±. Zastęp III chłopaków - wymy¶lił racuchy, które smażyli nad ¶wieczkami. Niestety nie zd±żyli¶my ich spróbować. Ta zbiórka była bardzo smaczna i ciekawa… jak zwykle.

Copyright © 2006-2010 12 ŁDH
Designed by: Renegat BananQ@gmail.com, mod by wafel